fbpx
Ακολουθήστε μας

Running

Ο Γιάννης Ζερβάκης νικητής στην 81η διοργάνωση των Αρκάδιων αγώνων (photos)

Εκπέμποντας μηνύματα ιστορίας, πολιτισμού, αθλητισμού, εθελοντισμού διεξήχθησαν στο Ρέθυμνο τα «81α Αρκάδια», το αρχαιότερο αθλητικό γεγονός της Ελλάδας, στη μνήμη των πεσόντων του ολοκαυτώματος της Ιεράς Μονής Αρκαδίου.

Στις αθλητικές εκδηλώσεις ξεχώρισε ο ιστορικός ημιμαραθώνιος «Αρκάδιος Δρόμος» των 22,6 χλμ. με έναρξη από την κεντρική πύλη της Ιεράς Μονής Αρκαδίου και τερματισμό το Στάδιο της Σοχώρας.

Στη φετινή διοργάνωση υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός συμμετεχόντων λόγω των υγειονομικών πρωτοκόλλων, με τους αθλητές να συμπληρώνουν στο μέγιστο τις θέσεις, συμμετέχοντας στον Αρκάδιο Δρόμο (22.6χλμ.), στο Δυναμικό βάδισμα, στον αγώνα των 6 χιλιομέτρων, στο κρητικό βόλι, στα 1000μ. για αγόρια και κορίτσια Δημοτικών Σχολείων, στα 2000μ. για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, στα 1000μ. ΑμΕΑ, ενώ το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες ταχύτητας πατινιών στη μαρίνα Ρεθύμνου.

Πρώτος νικητής στον Αρκάδιο δρόμο αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ζερβάκης, ενώ στις Γυναίκες κυριάρχησε η Άννα Βασιλείου.

Τις απονομές πραγματοποίησαν η Αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή, ο Δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργης Μαρινάκης, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου, πατήρ Θεολόγος, οι Αντιδήμαρχοι Ρεθύμνου Γιώργος Γεωργαλής, Γιώργος Σκορδίλης, Άννα Ελευθεριάδου – Γκίκα, Άγγελος Μαλάς, η πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Ρένα Κουτσαλεδάκη – Καπετανάκη, ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης Κώστας Σπανουδάκης, ο Διευθυντής της Α’ βάθμιας Λάμπρος Καρβούνης, ο Διευθυντής της Β’ Βάθμιας Γιάννης Γαζανός, ο Υποδιοικητής της Τροχαίας Ρεθύμνου Εμμανουήλ Κατσούγκρης, ο αρχηγός του σώματος εθελοντών Σαμαρειτών Γιώργος Κακλαμάνος.

Παράλληλα, η Αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή βράβευσε 5 πρώην σπουδαίους αθλητές της Κρήτης και συγκεκριμένα τους Αντώνη Μιχαηλίδη (πρώην πρωταθλητής ακοντιστής), Ελένη Καζάκου (πρώην πρωταθλήτρια δρομέας ταχύτητας), Κατερίνα Βαγιωνή (πρώην πρωταθλήτρια στις ρίψεις), Ρίτσα Χατζηαναστασίου (πρώην πρωταθλήτρια στο άλμα εις μήκος και εις ύψος), Μιχαήλ Σφακιανάκη (πρώην πρωταθλητής αγώνων ημιαποστάσεων). Παράλληλα, ο κ. Μιχαηλίδης πρόσφερε έναν πίνακα ζωγραφικής, που επιμελήθηκε ο ίδιος, όπου αναπαριστά τη μονή Αρκαδίου στην Ι.Μ. Αρκαδίου, τον οποίο παρέλαβε ο πατήρ Θεολόγος.

Τα «81α Αρκάδια» διοργανώθηκαν από την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης σε συνεργασία με τον Δήμο Ρεθύμνου, την ομάδα Φυσικής Αγωγής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου, την Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής Ρεθύμνου, τον ΟΚΑ Αρκάδι, τον ΟΚΑ Πρέβελη, τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, τους Διεθνείς Αγώνες Ψηλορείτη Psiloritis Race, τον Αθλητικό Σύλλογο «Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Διαδρομής Αρκαδίου Δρόμου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΣΤΑ «81α ΑΡΚΑΔΙΑ»

Αρκάδιος Δρόμος 22.6 Χιλιόμετρα

Ανδρών – Γενική Κατάταξη

1ος     Ιωάννης Ζερβάκης 1.15’57’’

2ος     Χρήστος Χατζάκης – Καζάνης 1.23’13’’

3ος     Γιώργος Κορνάρος 1.27’41’’

Ανδρών Ρεθύμνου

1ος     Θωμάς Παπαδάκης 1.28’50’’

2ος     Μοχάμαντ Ιμπραίμ 1.36’15’’

3ος     Μανώλης Λουκάκης 1.40’12’’

Γυναικών – Γενική Κατάταξη

1η      Άννα Βασιλείου 1.38’12’’

2η      Δημοκρατία Πιτσικάκη 1.46’21’’

3η      Λένκα Κατερζαμπέκοβα 1.48’08’’

Γυναικών Ρεθυμνιωτισσών

1η      Ασημίνα Τακμάκη 1.56’19’’

2η      Μαρία Παπαδομανωλάκη 2.06’56’’

3η      Αγγελική Μπιχάκη 2.09’03’’

6000μ.

Ανδρών

1ος     Σπύρος Σηφακάκης 22’44’’ (ΣΔΥΡ)

2ος     Γαβριήλ Συριανόγλου 22’55’’ (ΟΚΑ Αρκάδι)

3ος     Νίκος Παλάσσης 22’58’’ (ΣΔΥΡ)

Γυναικών

1η      Μαρία Βιβιλάκη 24’23’’ (ΣΔΥΡ)

2η      Αλεξάνδρα Βραβορίτη 26’19’’ (Μεγαλόνησος)

3η      Μαρίτα Παπαβασιλείου 26’42’’ (ΣΔΥΡ)

Κρητικό βόλι

Ανδρών 

1ος     Γιάννης Βασιλόπουλος 14.54μ. (Πανιώνιος)

2ος     Μανώλης Σφακινάκης 12.50μ. (ΟΚΑ Πρέβελη)

3ος     Βασίλης Σπανδάγος     10.58μ. (ΟΚΑ Αρκάδι)

Βετεράνοι

1ος     Βασίλης Μαγγανάς      12.30μ. (ΑΣΕΔΑΣ)

2ος     Παναγιώτης Καργάκης 11.67μ. (Ανεξάρτητος)

3ος     Δημήτρης Κοντεκάκης 10.60μ. (Ανεξάρτητος)

Δημοτικών Σχολείων

1ος Άγγελος Πίσσας (14ο Δ.Σ.)

2ος Μιχάλης Μαράκης (10ο Δ.Σ.)

3ος νίκος Χατζηγιαννάκης (13ο Δ.Σ.)

ΑμεΑ 1000μ.

1ος     Νίκος Βάβουκας

2ος     Μανώλης Χριστουλάκης

3ος     Δημήτρης Λαρεντζάκης

1000μ.

Δημοτικών Σχολείων Αγόρια

1ος     Γιώργος Αναστασιάδης

2ος     Γιώργος Μιχαλάκης

3ος     Σταύρος Φωτεινάκης

Δημοτικών Σχολείων Κορίτσια

1η      Μανωλία Ζούμπερη

2η      Μαρία Σπυράκη

3η      Χλόη Σταρένιου

2000μ.

Γυμνάσιο – Λύκειο Αγόρια

1ος     Μιχάλης Χατζημαρκάκης (4ο Γυμν.)

2ος     Ορέστης Βαφειαδάκης (Πειραματικό Γυμν.)

3ος     Ντάβιντ Χύσκο (3ο Γυμν.)

Γυμνάσιο – Λύκειο Κορίτσια

1η      Μαρία Κλαψινού (1ο ΓΕΛ Ρεθύμνου)

2η      Ιφιγένεια Περακάκη (Γυμν. Ατσιποπούλου)

3η      Μαρία Σαρμάνη (1ο ΕΠΑΛ)

Σχόλια
Advertisement

Περισσότερα Running